Do zbierania ściekającej z dachu deszczówki służą rynny. Są to elementy o przekroju najczęściej półkolistym o średnicach 15, 18 lub 20 cm, ale zdarzają się również o rynny o przekroju kwadratu lub prostokąta. Montowane są do okapów za pomocą specjalnych haków, lub odpowiednio wygiętych płaskowników, zawsze z niewielkim spadkiem (0,5 do 2%) w kierunku rury spustowej. Dzięki temu woda grawitacyjnie spływa we właściwym kierunku.
Rynny produkowane są z różnych materiałów, z czego najczęściej spotykanymi są:
- blacha ocynkowana
- blacha cynkowa
- miedź
- aluminium
- PCV
- polietylen
- laminat epoksydowy
- tytan cynk
Rzadziej spotyka się rynny ceramiczne, a nawet drewniane.
Po krótce omówmy poszczególne materiały. Rynny z blachy ocynkowanej są, jak dotychczas, najczęściej stosowane, ze względu na ich dostępność uniwersalność i dość dobrą trwałość (około 100 lat). Wadą ich jest nie najwyższa estetyka oraz konieczność lutowania połączeń. Z kolei miedziane są najtrwalsze (300 lat) z wymienionych, wyglądają elegancko i budowli dodają prestiżu. Jedyną ich wadą jest bardzo wysoka cena i ryzykowny kontakt z innymi metalami. Dość rzadko spotkać można rynny aluminiowe, prawdopodobnie na ich kłopotliwy montaż. Jednakże mają one kilka zalet, z których najważniejszą wydaje się bardzo duża gładkość, dzięki której zanieczyszczenia nie osadzają się zbyt łatwo. Podobnie wysoką gładkość mają elementy wykonane z tworzyw sztucznych (PCV, polietylen, laminat epoksydowy). Ich dodatkową zaletą jest stuprocentowa odporność na korozję, czynniki atmosferyczne i chemiczne (np. kwaśne deszcze). Ponadto zakres kolorów, w jakim są produkowane pozwala na dobre ich zgranie z wyglądem elewacji i dachu.
Ostatnio coraz bardziej modne stają się rynny tytanowo cynkowe. Pod tą nazwą kryje się stop cynku, tytanu, miedzi i aluminium. W porównaniu do pozostałych jest to dość nowe rozwiązanie. Charakteryzuje się dużą trwałością i wytrzymałością. Jest to istotne, gdy zagrażają im wielkie masy śniegu, lodu, lub wody z gwałtownych opadów deszczu. Do tego nie wymagają malowania ani nakładania środków konserwujących. Są również odporne na zadrapania i czynniki chemiczne (wspomniane wcześniej kwaśne deszcze). Dzięki temu świetnie nadają się na przykład do zastosowania w terenach górzystych.
Są one produkowane z szerokim zestawem różnego rodzaju akcesoriów montażowych: obejm, haków, zatrzasków a nawet szyn rynnowych. Dzięki nim rynny tytanowo cynkowe mogą być mocowane przy balkonach, daszkach nad wejściem, czy altanach ogrodowych. Do ich łączenia można zastosować lutowanie miękkie lub klej. Obie metody są równie wydajne i przy zastosowaniu się do zaleceń producenta trwałe.
Należy jednak pamiętać, by nie instalować systemów tytanowo cynkowych poniżej elementów miedzianych, gdyż może to wywołać niechciane reakcje chemiczne. Podobnie woda spływająca z dachów bitumicznych może powodować tak zwaną korozję bitumiczną. Nie należy też łączyć elementów tytanowo cynkowych różnych producentów. Trzymanie się jednego systemu zapewni nam właściwą estetykę i spójność zestawu.
Nowoczesne rynny: http://silesiasa.pl/