Jak zamontować podgrzewane fotele w BMW?

Podgrzewanie foteli to bardzo komfortowe rozwiązanie. Do jazdy zimą nadaje się wyśmienicie, dzięki temu nasze plecy nie zmarzną w czasie długiej podróży. Dziś sprawdzimy jak możemy zamontować podgrzewane fotele w tych modelach BMW, które ich nie posiadają, a także jak aktywować tą funkcję jeżeli fotele z ogrzewaniem już mamy.

Grzanie siedzeń jest dzisiaj bardzo popularne w samochodach wielu marek. Nie znaczy to jednak, że i na tym polu bawarski producent samochodów nie wyprzedził konkurencji. Już w latach osiemdziesiątych zdarzały się takie modele BMW, które miały montowane podgrzewane siedzenia. Co prawda było to dostępne jako akcesorium, to znaczy nie było to opcją dostępną w standardzie, ale na dodatkowe życzenie klienta. Niemniej widać tutaj, że producent przodował w branży motoryzacyjnej jeśli chodzi o tą opcję. Podgrzewane fotele działają bardzo prosto, mają po prostu wbudowaną w siebie matę grzejną, która dzięki przepływowi prądu elektrycznego powoduje ogrzewanie obicia fotela. Daje nam to bardzo przyjemne uczucie ciepła w czasie jazdy, tam gdzie wyloty instalacji wentylacyjnej nie zawsze są w stanie dostarczyć ciepłe powietrze. Niestety wciąż nie każdy model BMW ma w standardzie ogrzewane siedzenia, dlatego też wielu kierowców zastanawia się jak je zdobyć, zamontować i uruchomić. Bywa również tak, że niektóre auta mają już zamontowane siedzenia posiadające matę grzejną, ale są one po prostu niepodłączone do niczego. Podpowiemy za chwilę jak możemy aktywować funkcję grzania siedzeń w tych autach, które już mają odpowiednie fotele, a także jak zamontować nowe siedzenie z matą grzejną.

Jeżeli nie mamy w ogóle siedzeń ogrzewanych, to mamy dwie opcje. Jedna to zdobycie foteli, które fabrycznie mają wbudowaną matę. Druga to zakup specjalnych pokrowców, które jednocześnie stanowią matę ogrzewczą, którą podłączamy do instalacji elektrycznej w aucie. Wymiana całego fotela bywa nieco trudna, jednak nie jest niemożliwa do wykonania samemu. Śruby które wkręcane są w podłogę czasem potrafią skorodować i z trudem można je odkręcić, ale tutaj pomoże nam z pewnością preparat penetrujący. Niektóre BMW już mają siedzenia z matami grzejnymi, wtedy wystarczy po prostu je podłączyć i ogrzewanie będzie działać. Gdy już mamy wstawione siedzenia ogrzewane, mieliśmy je fabrycznie, lub zamontowaliśmy już pokrowce grzewcze, przechodzimy do montażu przyłączenia elektrycznego. W tym celu albo stosujemy dedykowany sterownik siedzeń do naszego auta, albo korzystamy z jednego z dostępnych w handlu zamienników. Pamiętajmy, że ogrzewanie siedzeń pobiera dużo prądu, więc podłączmy je do możliwie grubych przewodów prądowych, oraz oczywiście nie zapomnijmy o bezpieczniku.
Posiadanie ogrzewanych foteli to z pewnością duży luksus, co więcej – dziś niemal każdy może sobie na niego pozwolić.

Właściciele BMW, którzy chcieliby wyposażyć swoje auta w tą funkcjonalność, wcale nie mają utrudnionego zadania. Ogrzewane siedzenia możemy zdobyć tanio na przykład na złomowisku, albo kupić pokrowce z ogrzewaniem, które również nie są drogie. Potem trzeba tylko wszystko podłączyć i już – mamy ogrzewane siedzenia w naszym aucie.

Jeszcze więcej wiedzy dotyczących pojazdów BMW i MINI znajdziesz na:

https://www.bawariamotors.pl/bmw/nowe-samochody/bmw-x3/
https://bmw-uzywane.com.pl/
https://www.bawariamotors.pl/mini/nowe-samochody/mini-elektryczne/