Mieszkania od dewelopera w Katowicach – jak kupić?

Osoby, które podjęły decyzję o zakupie mieszkania na terenie Katowic, przede wszystkim decydują się na lokale z rynku pierwotnego. Nic w tym dziwnego, w końcu taka transakcja może być tańsza, nie musimy płacić podatku ani prowizji. Poza tym takie mieszkania są nowe, wcześniej nie używane, zatem wszystko w nich działa bez zarzutu. Jak jednak przygotować się do zakupu, oraz z jakimi formalnościami przyjdzie nam się zmierzyć?

Przed zakupem

Zanim jednak zdecydujemy się na znalezienie wymarzonego mieszkania, powinniśmy sprawdzić naszą zdolność kredytową. W tym celu najlepiej udać się do doradcy finansowego, który doskonale orientuje się w temacie. Taki specjalista nie pobiera opłaty za swoje usługi, po finalizacji transakcji otrzyma on bowiem prowizję od banku. Doradca zbierze od nas wszystkie informacje dotyczące naszej sytuacji finansowej, należy powiedzieć nam o wszystkich zaciągniętych kredytach oraz debetach na koncie. Dzięki tym informacjom poda nam on realną kwotę, na jaką możemy sobie pozwolić w momencie zakupu. Poza tym musimy mieć też przygotowane środki na wkład własny, który, w zależności od banku, wynosi przynajmniej 10% kwoty zakupu.

Poszukiwanie mieszkania

W każdym, większym mieście działa niejeden deweloper Katowice nie są tutaj wyjątkiem. Z tego powodu ostateczny wybór może być utrudniony, w końcu każdego roku w całym mieście powstają coraz to nowe inwestycje. Na początku musimy się zdecydować, w której części Katowic pragniemy mieszkać i zorientować się, czy ceny w danej dzielnicy nie przewyższają naszej zdolności kredytowej. Warto też sprawdzić, czy dany deweloper oferuje dodatkowe opcje dla swoich klientów, mogą to być m.in.:

– miejsca postojowe w garażu podziemnym,

– komórki lokatorskie,

– ulgi na internet czy telewizję.

Poza tym wielu deweloperów oferuje mieszkania „pod klucz”, wykończenie dostępne jest w okazyjnej cenie, niekiedy niższej niż 500 złotych za metr. Jest to doskonała opcja dla osób, które nie chcą zbyt wiele pieniędzy tracić na remont i nie zależy im na wykorzystaniu luksusowych materiałów.

Minimum formalności

Kiedy już zdecydujemy się na konkretny lokal, musimy podpisać umowę przedwstępną i wpłacić zaliczkę, może nią być właśnie wkład własny. Umowa podpisywana jest przeważnie u notariusza, deweloperzy mają swoich zaprzyjaźnionych urzędników, oferujących promocje dla klientów. Z umową przedwstępną wybieramy się do banku i wysyłamy wniosek o kredyt. Lepszym pomysłem jest wystosowanie wniosków do kilku banków jednocześnie, dzięki czemu będziemy mogli wybrać najlepszą ofertę. Na decyzję poczekamy nawet 2 miesiące, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość.

Znajdź szczegóły na: https://bardowskiego1.pl/o-inwestorze/tdj-estate/