Poród to wielkie wydarzenie w życiu kobiety. Nie każdej jest to dane, ale jeśli już spotka ją to szczęście, jakim jest danie życia nowemu człowiekowi, nie zapomni tej chwili do końca życia. Jest to co najmniej takie przeżycie, jak zwiedzić Katowice.
Poród może się odbyć drogami natury lub operacyjnie. Każdy z tych sposobów urodzenia dziecka ma swoje dobre i złe strony, przykre i pozytywne konsekwencje. Poród drogami natury nie zawsze chce się sam rozpocząć. W wielu sytuacjach konieczne jest sztuczne wywoływanie porodu. W tym celu podaje się oksytocynę kroplówką lub zakłada się tak zwany balonik, który ma za zadanie rozszerzyć mechanicznie szyjkę macicy. Stosuje się również niekiedy żel, który ma pobudzić szyjkę macicy do skracania się. Kiedy już zacznie się poród, początkowo skurcze zmierzają do rozwarcia szyjki macicy, a gdy już jest pełne, czyli około dziesięciocentymetrowe rozwarcie, zaczynają się skurcze parte. Ich przebieg jest różny i zdarza się, że na tym etapie akcja porodowa przebiega zbyt powoli i wtedy poród kończy się zabiegowo, za pomocą kleszczy. Wszystko to ma na celu jak najbezpieczniejsze przyjście na świat dziecka. Jeśli skurcze są na tyle silne, że mogłyby je udusić, poród ułatwiają lekarze. Niekiedy stosują również niepolecany chwyt Kristellera. Jest on o tyle niebezpieczny, że musi być bardzo dokładnie wykonany przez lekarza lub położną, by nie uszkodził ani kobiety, ani dziecka.
Dziecko po urodzeniu jest kładzione na brzuchu kobiety, tam lekarz neonatolog ocenia jego stan. Dziecko wygląda wtedy dosyć dziwnie, ponieważ jest pokryte mazią płodową i kolor jego skóry w pierwszej chwili nie przypomina koloru wesołego bobasa, jakim będzie za kilka miesięcy. Dziecko jest sine, lub przeciwnie, bardzo czerwone, niekiedy ma też mechaniczną żółtaczkę. Wszystko to przemija w pierwszym miesiącu życia, kiedy dziecko z noworodka staje się niemowlęciem.
Wskutek silnych skurczy nie tylko dziecko może ucierpieć, pojawiają się na nim opuchnięcia, zasinienia i otarcia, ale również kobieta. Poza poważnymi urazami, takimi jak nawet pęknięcie macicy, może też wystąpić nietrzymanie moczu, uszkodzenie zwieracza odbytu. Powstają też rany krocza, które goją się w czasie połogu. Początkowo bardzo utrudniają chodzenie i siadanie, z czasem zanikają, ewentualnie pozostają po nich blizny, nie mają one jednak większego wpływu na zdrowie kobiety. Inaczej jest z nietrzymaniem moczu, które może na dobre zagościć w codzienności młodej matki. Szczęśliwie są na rynku wkładki higieniczne, które pochłaniają nadmiar wilgoci. Strach pomyśleć, jak z tą przypadłością radziły sobie nasze babcie i prababcie.
Poród operacyjny, czyli cesarskie cięcie to poważna operacja, w której przecina się powłoki brzuszne. Traktowany jest często przez ludzi jak prosty zabieg, tak jednak nie jest. Możliwe są powikłania, jak po każdej operacji – są to przede wszystkim zrosty pooperacyjne. Mogą jednak wystąpić zakażenia w obrębie rany, a nawet sepsa. Samo cięcie też nie zawsze jest bezproblemowe, zdarzają się przypadki uszkodzenia pęcherza moczowego.
Przełom w terapii: https://artesmed.pl/leczenie-wysilkowego-nietrzymania-moczu-przelom-w-terapii-nieinwazyjnej-miejsc-intymnych/