Okna drewniane to produkt luksusowy

Piękno naturalnych surowców

Niektórzy uważają, że najpiękniejsze przedmioty wykonane są z materiałów naturalnych, tak samo jest z oknami. Okna wykonane z tworzyw sztucznych są zdecydowanie tańsze niż okna drewniane, nie są jednak tak urokliwe i po paru latach ekspozycji na promieniowanie słoneczne – zmienia się ich kolor, zazwyczaj stają się wyblakłe.

Drewniane okna wymagają nieco większej ilości zabiegów – co jakiś  czas należy je odnawiać i impregnować. Są za to bardzo dekoracyjne, pasują do każdej elewacji oraz podkreślają nasz stosunek do ochrony środowiska. Drewno uważane jest przez ludzi, jako materiał luksusowy. Niektóre projekty domów uwzględniają jedynie okna wykonane z drewna. Możemy wybrać dowolny kolor, malując okno lakierem przeźroczystym sprawiamy, że oryginalne słoje są widoczne.

Szeroki wybór okien drewnianych

Najczęściej do produkcji okien drewnianych wybiera się sosnę, świerk oraz mahoń. To ostatnie drewno jest jednak bardzo drogie. Jeśli chcemy tańsze okna drewniane to zazwyczaj mamy do wyboru okna wykonane z niskiej jakości drewna, obecne są sęki oraz przebarwienia.

Takie okna są zazwyczaj malowane farbami oraz lakierami, tak, aby nie było widać rysunku. Musimy pamiętać, że okna drewniane należy co klika lat poddawać konserwacji. Na pewno ważnym działaniem pielęgnacyjnym jest zdarcie starej warstwy lakieru i nałożenie nowej. Nie zaleca się samemu tego robić, na rynku są firmy, które mają specjalistyczny sprzęt i zrobią to estetycznie i szybko. Dobrze wstawione i odpowiednio pielęgnowane okna służą nawet sto lat.