Jak wybrać okna do kuchni?

Jakie okna wybrać do kuchni? Odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom nie należy do łatwych zadań. W przypadku inwestycji w okna na lata podjęcie decyzji jest bardzo trudne. Ponadto jak wiadomo nie wszyscy mają świadomość czym powinno się sugerować przy podejmowaniu ostatecznej decyzji. Na jakie aspekty trzeba koniecznie zwrócić uwagę wybierając okna do kuchni?

Jaki system otwierania okien?

Można zdecydować się na system otwierania okien uchylny, przesuwny lub uchylno-rozwierny. Oczywiście przed podjęciem decyzji warto wiedzieć na czym dokładnie polega każdy z wymienionych systemów.

W przypadku okien uchylno – rozwiernych można uchylić tylko i wyłącznie górną część, ale również otworzyć je w całości. System ten cieszy się bardzo duża popularnością i jest często wybierany przez inwestorów. Umożliwia przede wszystkim na niezwykle wygody system wietrzenia, a także mycia okien. W przypadku, gdy blaty kuchenne będę zbyt szerokie, można mieć jedynie problem z dotarciem do klamek.

Oczywiście można podjąć decyzję o wyborze tylko rozwieranych lub uchylnych okien. Jeżeli chodzi o okna uchylne można otworzyć tylko i wyłącznie górną część bez opcji otworzenia całego okna. Można co prawda w ten sposób przewietrzyć kuchnię, jednak nie będzie możliwości umycia okien od strony zewnętrznej. Z kolei w przypadku okien rozwiernych można otworzyć je na prawą albo lewą stronę, jednak bez opcji uchylenia.

Bardzo nowoczesnym rozwiązaniem będzie system przesuwny. Nie tylko daje swobodę aranżacji parapetu, ale również blatu kuchennego i całej przestrzeni przed danym oknem. Nie ma tutaj możliwości otworzenia okna do środka, tylko przesuwania. Można dzięki temu zaoszczędzić bardzo dużo miejsca. W przypadku, gdy okno zostanie umiejscowione w pobliżu zlewu nie będzie konieczności kupowania kranu ze składaną baterią. Można także bez żadnego problemu postawić na parapecie doniczkę z kwiatami, ana blacie kuchennym sprzęty AGD.

Dobrym rozwiązaniem będzie także wybór stałych okien zwanych oknami fix. Rekomendowane są one wtedy, gdy dany użytkownik ma w planach mechaniczną wentylację z funkcją odzysku ciepła. Okna stałe są bowiem wstanie zagwarantować odpowiednią szczelność pomieszczenia. Umożliwią również na zagospodarowanie powierzchni przed oknem .

Co należy zrobić z wilgotnością powietrza?

Jak wiadomo jeżeli dana osoba gotuje w kuchni wytwarza się bardzo dużo pary, a wilgotność powietrza staje się wysoka. Oczywiście taka sytuacja sprzyja rozwojowi grzybów oraz pleśni. W celu utrzymania odpowiedniej wilgotności w tym pomieszczeniu rekomendowane jest wietrzenie kuchni. Warto jednak pamiętać, że rozwieranie lub uchylanie okien podczas zimy może wychłodzić kuchnię. W jakie sposób można temu zapobiec? Producenci okien stosują obecnie bardzo nowoczesne okucia okienne, które umożliwiają na rozszczelnienie okna po obwodzie. Polega to na odsunięciu skrzydła od ramy o kilka milimetrów. Użytkownik uzyskuje w ten sposób dostęp do świeżego powietrza do kuchnia i nie musi przy tym otwierać okien. 

Warto sprawdzić