Wyprzedaże – zjawisko korzystne czy niekorzystne?

Każdy z nas musi robić zakupy – po to, aby zaspokoić podstawowe potrzeby żywieniowe czy też po to, aby kupić potrzebne kosmetyki, ubrania lub dekoracje domowe. Wiadomo też, że takie wydatki nie należą do najtańszych. Rozwiązaniem mogą być wyprzedaże. Są to obniżki cen o odpowiedni procent w stosunku do ceny początkowej danego produktu. Nieraz takie wyprzedaże mogą wynosić nawet sześćdziesiąt procent.

Właściciele sklepów często organizują wyprzedaże wtedy, gdy chcą zlikwidować sklep. Dzięki takiemu zabiegowi towar szybko się wyprzeda, a klienci mają okazję kupić dany produkt po wiele niższej cenie niż zazwyczaj.

Jednak wyprzedaże są organizowane nie tylko wtedy, kiedy właściciel likwiduje sklep, ale również wtedy gdy na przykład kończy się sezon letni, a na sklepowych półkach dalej zalegają letnie sukienki czy stroje kąpielowe. Wówczas sklep ogłasza wyprzedaże swojego towaru i dzięki temu wiele osób może nabyć letnią sukienkę o której marzyło od lat, a niestety stan ich konta zbytnio na to nie pozwalał, po bardzo niskiej i atrakcyjnej cenie. Sklep pozbywa się zbędnego towaru, a klienci mają okazję nabyć różne ciekaw rzeczy po bardzo atrakcyjnej cenie.
Takie wyprzedaże organizowane są również pod koniec sezonu zimowego, gdy na półkach jeszcze zalegają google narciarskie czy specjalne rękawice do jazdy na nartach.
Organizowane wyprzedaże mają na celu wyprzedanie towaru, który jest nieadekwatny do danego sezonu, w cenie pomniejszonej od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent w stosunku do początkowej ceny danego produktu.

Dzięki temu klienci mogą zaopatrzyć się w sprzęt na następny sezon po bardzo atrakcyjnych cenach.
Ale wyprzedaże są organizowane nie tylko pod koniec danego sezonu czy też z powodu likwidacji sklepu. Na przykład sklepy kosmetyczne organizują wyprzedaże raz lub nawet kilka razy do roku, aby zachęcić potencjalnych klientów do częstszego kupowania w ich placówce. W trakcie trwania takiej wyprzedaży klient może kupić dany kosmetyk nawet o połowę taniej niż normalnie.
Niejako wyprzedażami można nazwać też promocje, które są organizowane przez sklepy spożywcze.
Podsumowując, wyprzedaże są bardzo korzystnym zjawiskiem, zarówno z punktu widzenia klienta jak i właściciela sklepu.