Czym kierować się przy wyborze psychiatry?

Wybór odpowiedniego specjalisty ma fundamentalne znaczenie dla szybkości i skuteczności procesu leczenia, bez względu na to, o jakiej jednostce chorobowej mowa. W przypadku chorób związanych ze sferą psychiczną, wybór lekarza ma szczególne znaczenie. W wielu przypadkach poznaje on największe lęki, złe wspomnienia i najgorsze oblicza swoich pacjentów, więc oczywistym jest, że muszą czuć się w jego obecności swobodnie i bezpiecznie. Dla efektywności terapii, niezbędne jest także pełne zaufanie wobec osoby prowadzącej terapię i ogólny, szeroko rozumiany komfort psychiczny zapewniany podczas regularnych spotkań. Czym zatem należy się kierować, by znaleźć kompetentnego specjalistę, w towarzystwie którego można czuć się na tyle dobrze, by pokonać problemy mentalne i na nowo zacząć cieszyć się życiem?

Najważniejsze cechy dobrego psychiatry
Każdy pacjent ma własne oczekiwania wobec fachowca, który będzie odpowiadał za jego powrót do zdrowia, jednak istnieje szereg uniwersalnych cech, które powinien posiadać każdy dobry lekarz, niezależnie od swojej specjalizacji. Należą do nich głównie:
– specjalizacja kierunkowa potwierdzona dyplomami/certyfikatami
– dobrze wyposażony gabinet (aranżacja ma znaczenie dla samopoczucia pacjenta)
– indywidualne podejście do pacjenta
– umiejętność słuchania i wnikliwej obserwacji rozmówcy
– umiejętność zachowania dystansu dla trzeźwej oceny sytuacji
– umiejętność opracowania kompleksowego planu leczenia

Jako że nie wszystkie spośród nich są mierzalne i dostrzegalne podczas jednej czy dwóch wizyt, zawsze dobrze jest dowiedzieć się, jakie panują opinie na temat danego fachowca. W tym celu można poszukać ocen wystawianych przez jego wcześniejszych pacjentów na przeznaczonych do tego stronach internetowych.

Jak znaleźć dobrego psychiatrę?
Poza wymienionymi wyżej, ogólnymi cechami dobrego psychiatry, należy wziąć pod uwagę także indywidualne oczekiwania wobec lekarza. Każdy człowiek jest inny i nie wszyscy są w stanie dobrze czuć się w swoim towarzystwie. Nawet najlepiej wykształcony, doświadczony psychiatra, może okazać się kimś, przed kim konkretny pacjent nie potrafi się otworzyć. To dlatego warto umówić się na jedną lub dwie wizyty, zanim podejmie się ostateczną decyzję o rozpoczęciu pełnej terapii u danego medyka. Dobrze jest przejrzeć dostępną ofertę w sieci, sprawdzając różne gabinety. Wiele z nich, tak jak prywatny gabinet psychiatryczny w Warszawie, posiada na nich szczegółowe informacje odnośnie dorobku zawodowego lekarza i pozwala dowiedzieć się, jakie przypadki są jego specjalnością. Poświęcenie czasu na wybór najlepszego psychiatry, na pewno pomoże w osiągnięciu optymalnych efektów terapeutycznych.