Zalety i wady dużych okien

Różne pomysły na projekt domu idealnego

Kiedy pragniemy przenieść się do swojego wymarzonego domu, najpierw zazwyczaj oglądamy pełno projektów, później robimy naradę rodzinną i ustalamy nasze poglądy oraz upodobania. Dochodzimy do wspólnego wniosku i zaczynamy szukać dostępnych projektów. Zdarza się tak, że nasze wymagania są bardzo oryginalne i musimy zgłosić wszystkie swoje pomysły do architekta, który weźmie je pod uwagę tworząc projekt domu naszych marzeń.

Dla kogo duże okna?

Kiedy podobają nam się domy o dużych oknach, musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Zazwyczaj takie okna powinny być usytuowane od strony południowej. Jest to niezwykle istotne z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest ilość światła, która wpadać będzie do naszych pomieszczeń, a drugi powód to ogrzewanie naszego domu.

Ogrzewanie jest istotne w zimowe miesiące, bo w te cieplejsze szukamy raczej schronienia od słońca i przeszkadzałoby nam dodatkowe źródło ciepła.

Duże okna sprawdzą się, jeśli mamy piękny ogród albo wspaniałe widoki. Chętniej takie okna wybieramy w malowniczych miejscowościach, gdzie nie ma gęstej zabudowy. Nieco gorzej sprawdzają się na osiedlach domków jednorodzinnych, gdzie domy postawione są blisko siebie. Możemy czuć się w takim przypadku nieco osaczeni i będziemy mieli małe poczucie prywatności. Takie wielkie, panoramiczne okna nie nadają się dla ludzi, którzy nie lubią myć szyb.

W utrzymywaniu czystości okien pomocne są myjki ciśnieniowe, ale i to nie wszystkich przekonuje. Kolejną wadą wielkich okien jest ich cena.